შეიძინე ან გაარემონტე უძრავი ქონება საინვესტიციო იპოთეკური სესხის დახმარებით, გააქირავე და გაზარდე შემოსავალი.
• ვადა ლარში: 6-დან 240 თვემდე
• ვალუტა : ლარი, აშშ დოლარი, ევრო
საინვესტიციო იპოთეკური სესხი განკუთვნილია იმ პირთათვის, ვისაც უძრავი ქონების შეძენა ან გარემონტება სამომავლო შემოსავლის მიღების მიზნით აქვს დაგეგმილი.
სესხის განხილვის პროცესში ბანკი იმ იჯარასაც ითვალისწინებს, რომელსაც ნაყიდი ან გარემონტებული ბინის გაქირავებით მომავალში მიიღებ.
თანამონაწილეობა   0%-დან
შემოსავლის ტიპი   არსებულ შემოასვალთან ერთად,დანამატი, ბონუსი, პრემია, დივიდენდი, გზავნილი. ასევე თვითდასაქმებულის შემოსავალი და სამომავლო იჯარა
უცხოურ ვალუტაში გაცემული იპოთეკური სესხის შემთხვევაში თუ მსესხებლის შემოსავალი სესხის ვალუტაშია – არაუმეტეს 20 (თხუთმეტი) წელი
სესხი გაიცემა როგორც საქართველოს რეზიდენტებზე, ისე არარეზიდენტებზე. სესხი არარეზიდენტებზე გაიცემა საქართველოში მოქმედი საქმიანი ხელშეკრულების პირობებით.
2019 წლის პირველი იანვრიდან 2022 წლის პირველ იანვრამდე უცხოურ ვალუტაში გაცემული იპოთეკური სესხის რეფინანსირებისას, თუ სესხი გაიცემა უცხოურ ვალუტაში და მსესხებლის შემოსავალი და სესხის ვალუტა ერთმანეთისგან განსხვავდება, სესხის მაქსიმალური ხანგრძლივობა დასაშვებია იყოს 15  წელი.

Purchase or renovate real estate with an investment mortgage, rent it out, and grow your income. Rent income is also considered, when determining loan amounts.
• Term: in GEL: from 6 up to 240 months
• Term in foreign currency: from 6 up to 120 months
The investment Mortgage loan is intended for those who plan to purchase, or renovate real estate for future income.
In the process of reviewing the loan, the bank also takes into account the rent that you will receive in the future by renting out the purchased or renovated apartment.
Mortgage Loan Conditions
Term in GEL   From 6 to 240 months
Term for foreign currency   From 6 up to 120 months
Contribution   From 0%
Payment conditions   Equal monthly payments
Type of income   Salary, allowance, bonus, dividend, remittance, as well as income from self-employed activities and future rent
Fee for searching information in Credit Info database   GEL 18/USD 6/EUR 6
A loan or bank credit for amounts less than GEL 500,000 can only be issued in the national currency, except when the borrower's income and the loan are in the same currency.
Loans are granted to both residents and non-residents of Georgia. The loan is granted to non-residents under the terms of the business agreement valid in Georgia.
When refinancing a mortgage loan issued in a foreign currency from January 1, 2019, to January 1, 2022, if the loan is issued in a foreign currency and the borrower's income and the loan currency differ from each other, the maximum duration of the loan is allowed to be 15 years.