ტერაბანკის ფინანსურმა დირექტორმა, სოფო ჯუღელმა ევროპის საინვესტიციო ბანკის კონფერენციაზე ტერაბანკის გამოცდილებაზე ისაუბრა
სიახლეები 07 December 2023
ტერაბანკის ფინანსურმა დირექტორმა, სოფო ჯუღელმა ევროპის საინვესტიციო ბანკის (EIB) მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოების კონფერენციაზე, რომელიც მწვანე, ინკლუზიური და ეკონომიკური ზრდის დაფინანსების თემატიკას ეძღვნებოდა, მონაწილეებს ტერაბანკის გამოცდილება და ამ მიმართულებებით განხორციელებული პროექტები გაუზიარა.
სიტყვით გამოსვლისას სოფო ჯუღელმა რამდენიმე მნიშვნელოვანი ინიციატივა გამოყო: Saasargeblo.ge, რომელიც ტერაბანკის სოციალური პასუხისმგებლობის პროექტია და მცირე და საშუალო ბიზნესს საქმიანობების მარტივად გაციფრულებასა და ინოვაციური გადაწყვეტილებების დანერგვაში ეხმარება, პარალელურად კი, მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს ზოგადად SaaS ინდუსტრიის განვითარებაში. მან ტერაბანკის ახალ MSME სტრატეგიაზეც ისაუბრა, რომელიც EIB-ის მხარდაჭერით შემუშავდა და მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა სერვისის ისეთი მოდელის შექმნაზე, რომელიც MSME სექტორის კონკურენტუნარიანობის გაზრდასა და განვითარებას ემსახურება. ასევე, სოფო ჯუღელმა ხაზი გაუსვა სულ ახლახან ნიდერლანდების განვითარების ბანკთან (FMO) გაფორმებულ შეთანხმებას, რომლის თანახმადაც, ტერაბანკი FMO-ს საგარანტიო პროგრამა NASIRA-ში მონაწილეობით, მიკრო, მცირე და საშუალო ბიზნესებისთვის ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობას შეუწყობს ხელს.
კონფერენციაზე გამოსვლისას სოფო ჯუღელმა განსაკუთრებული აქცენტი გააკეთა მეწარმე ქალების მხარდაჭერაზე. ისაუბრა პროექტზე, რომელიც რაჭა-ლეჩხუმში საოჯახო სასტუმროების მფლობელი 5 ქალისთვის ბრენდინგის შექმნასა და მათი საქმიანობის სამომავლო განვითარებაში ხელშეწყობას გულისხმობდა, ასევე ყურადღება გაამახვილა კულინარიული გზამკვლევის სპონსორობაზე, რომელიც აგროტურიზმში ჩართული მეწარმე ქალებისა და შიდა ტურიზმის მხარდასაჭერად გამოიცა, პროექტზე „ტერაბანკი ბიზნესის მხარდასაჭერად“, რომელიც საქართველოს პასუხისმგებელი ბიზნესის კონკურსის, Meliora-ს გამარჯვებული გახდა და ჯილდო ერთ-ერთ მთავარ ნომინაციაში - მცირე ბიზნესისა და დაზარალებული სექტორების მხარდაჭერა COVID-19-ის პანდემიის პერიოდში - მიიღო, ინიციატივაზე „ტერას ონლაინკატალოგი 100 ქართული ბიზნესისთვის“, რომელიც Meliora 2022-ზე გამორჩეულ პროექტად დასახელდა და სერტიფიკატი კატეგორიაში „კეთილსინდისიერი საქმიანობა ბაზარზე“ მიიღო.
ამას გარდა, სოფო ჯუღელმა ყურადღება გაამახვილა ზოგადად მცირე და საშუალო ბიზნესის სხვადასხვა სერვისებით მხარდაჭერაზე, პროდუქტებსა და შესაძლებლობებზე, რომლებსაც ბანკი მათ სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ და სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამების ფარგლებში სთავაზობს, საინფორმაციო შეხვედრებსა და ვებინარებზე, რომლებიც ხელს უწყობს ბიზნესკლიენტების ცნობიერების ამაღლებას.
MSME კონფერენცია ვეროპის საინვესტიციო ბანკის (EIB) ჯგუფის მიერ „ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში“ თანამშრომლობით ჩატარდა. ღონისძიებას საჯარო და კერძო სექტორის, ევროკავშირის, საბანკო და საფინანსო ინსტიტუტების წარმომადგენლები დაესწრნენ.

Chief Financial Officer of Terabank, Sophie Jugeli, Spoke about Terabank's Experience at the European Investment Bank Conference
News 07 დეკემბერი 2023
Terabank's Chief Financial Officer, Sophie Jugeli, shared Terabank’s experience in financing green, inclusive and economic growth as well as the bank’s projects implemented in these directions with participants at the European Investment Bank (EIB) Micro, Small and Medium Enterprises Conference which was dedicated to this topic.
During her speech, Ms. Jugeli highlighted several important initiatives: Saasargeblo.ge, which is one of Terabank’s social responsibility projects and helps small and medium-sized businesses to easily digitize their activities and implement innovative solutions while at the same time making a significant contribution to the development of the SaaS industry in general. She also spoke about Terabank's new MSME strategy which was developed with the support of the EIB and has played an important role in creating a service model that serves to increase the competitiveness and development of the MSME sector. She also highlighted the recently signed agreement with the Dutch Entrepreneurial Development Bank (FMO) according to which Terabank will facilitate access to financial resources for micro, small and medium businesses by participating in the FMO's NASIRA guarantee program.
Speaking at the conference, Sophie Jugeli made special emphasis on supporting women entrepreneurs. She talked about another of Terabank’s projects which enabled and created branding for five women owners of family hotels in Racha-Lechkhumi and promoting their activities in the future. This project also won an award at the Meliora business awards in one of the event’s main nominations - support to small businesses and affected sectors during the COVID-19 pandemic - for the Tera's Online Catalog for 100 Georgian Businesses project which also was named an outstanding project by Meliora 2022. Terabank also received a certificate in the “Honest Activity in the Market” for the catalog project.
Sophie Jugeli also spoke about Terabank’s support for small and medium-sized businesses in general with various services, products, and opportunities that the bank offers them within the framework of the programs of the Rural Development Agency and Enterprise Georgia. Specific attention was paid to the information meetings and webinars that contribute to raising the awareness of business customers.
The  EIB MSME Conference was held by the European Investment Bank (EIB) group in cooperation with the Representation of the European Union in Georgia. The event was attended by representatives of the public and private sectors, the European Union and banking and financial institutions.