სექსუალური შევიწროების პრევენციისა და მექანიზმების შესახებ კონფერენციაზე ტერაბანკმა საკუთარი გამოცდილება გააზიარა
სიახლეები 08 December 2023
კონფერენციაზე, რომელიც სექსუალური შევიწროების პრევენციისა და მექანიზმების დანერგვის შესახებ 29 ნოემბერს ჩატარდა, ტერაბანკის ტრენინგ ცენტრის ხელმძღვანელმა, იზაბელა კანდელაკმა ბანკში არსებული პრაქტიკის შესახებ ისაუბრა.
ტერაბანკმა სამუშაო ადგილზე სექსუალური შევიწროების საკითხზე მუშაობა 2022 წლის ბოლოს, მენეჯმენტის გადაწყვეტილებით დაიწყო. ბანკში თანამშრომლებზე ზრუნვა და მათი უფლებების დაცვა, ამავდროულად უსაფრთხო და თანასწორი გარემოს შექმნა,  პრიორიტეტია. ინიციატივის მიზანსაც ტერაბანკის მხრიდან მაღალი კორპორაციული სტანდარტის შენარჩუნება და თანამედროვე მიდგომების დროული დანერგვა წარმოადგენდა. მოცემული ამოცანების გაცნობასთან ერთად, იზაბელა კანდელაკი კონფერენციის მონაწილეებს ესაუბრა ნაბიჯებზეც, რომლებიც ტერაბანკში სექსუალური შევიწროების პრევენციის კუთხით გადაიდგა, კერძოდ შეიქმნა შესაბამისი დოკუმენტები და მექანიზმები, სახალხო დამცველის ოფისის დახმარებით, მაღალი და საშუალო რგოლის მენეჯერებისთვის ჩატარდა ცნობიერების ასამაღლებელი ტრენინგები, რომლებიც მონაწილეთა მაღალი ჩართულობით გამოირჩეოდა.
ამჟამად მსგავსი შინაარსის ტრენინგების ორგანიზება რეგიონების მასშტაბით არსებულ ფილიალებში მიმდინარეობს. ჩამოთვლილი აქტივობები ბანკს ეხმარება, ჯანსაღი, დისკრიმინაციისაგან თავისუფალი, ღირებულებებზე დაფუძნებული სამუშაო გარემოსა და თანამშრომლების შენარჩუნებაში, მიმზიდველი დამსაქმებლის იმიჯის გამყარებაში, რაც, საბოლოოდ ნებისმიერი ორგანიზაციისთვის რეპუტაციულად თუ ფინანსურად მომგებიანი და ეფექტიანია.
კონფერენცია გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიანი გლობალური კამპანიის ფარგლებში გაიმართა. იგი გაეროს ქალთა ორგანიზაციის, USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამისა და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ინიციატივით ჩატარდა.

Terabank shared its experience at a conference on the prevention of sexual harassment and the implementation of mitigation mechanisms
News 08 დეკემბერი 2023
Izabela Kandelaki, Head of Terabank’s Training Center, spoke about the bank’s practice concerning sexual harassment at a conference on the prevention of sexual harassment and the implementation of mitigation mechanisms which was held on November 29.
Terabank started working on the issue of sexual harassment in the workplace at the end of 2022 following a decision from the bank’s management. Taking care of employees and protecting their rights while creating a safe and equal work environment is a priority in the bank. The goal of the initiative was to maintain a high corporate standard and the timely introduction of modern approaches vis-à-vis sexual harassment in the workplace.
Izabella Kandelaki told conference participants about the steps taken to prevent sexual harassment at Terabank, in particular, she highlighted that relevant documents and mechanisms were created with the help of the Public Defender's Office and awareness-raising trainings were held for high and middle-level managers.
Currently, similar trainings are being held in Terabank branches across the regions. The trainings will serve to maintain a healthy, non-discriminatory, and value-based working environment for employees while strengthening the image of the bank as an attractive employer, something which is ultimately beneficial for any company.
The conference was held within the 16-day global campaign against gender-based violence. It was held on the initiative of the UN Women's Organization, the USAID Rule of Law Program, and the Council of Europe Office in Georgia.